Suzuki LT-R450 Forum :: LTR450HQ.com banner
1 - 2 of 2 Posts

· Registered
1 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zdravím chcem sa opýtať mam taky problém z mojou ltr 450kou v skratke umyl som ju najpr zhorela poistka ktorú som vymenil a teraz mi robí to ze cvaka v relatku ktoré som teiz všetky vymanil ale naďalej cvakaju baterka je okej aj točí motor ale.nenaštartuje co to. Môže byť za problém? Dakujem za odpoveď

· Registered
47,362 Posts
Using Google Translate:
Hello, I want to ask, I have the same problem with my ltr 450, in short, I washed it, first the fuse that I replaced burned out and now it makes a clicking noise in the relay, which I also removed all of them, but they keep clicking, the battery is fine, the engine turns, but it doesn't start, what is it? . Could it be a problem? Thank you for your response

Have you checked the spark plug or the wire? also check the spark plug gap

Google Translate:

Skontrolovali ste zapaľovaciu sviečku alebo kábel? skontrolujte aj medzeru medzi zapaľovacími sviečkami

It might be worth checking the plug coil. Something else to, how old is the petroleum or gas? Maybe petro would translate better?

Možno by stálo za to skontrolovať cievku zástrčky. Niečo iné, ako stará je ropa alebo plyn? Petro by možno preložil lepšie?

1 - 2 of 2 Posts